Decydując się na CMS jakim jest
Drupal musimy podjąć decyzję, którą wybrać wersję: 5, 6, a może 7? Ze strony domowej można również pobrać starszą wersję 4.7, a także zupełnie nową wersję 8 (developerską). Załóżmy jednak, że chcemy skorzystać z wydania stabilnego i nadal wspieranego. W takim przypadku obszar naszych poszukiwań zawęża się właściwie do dwóch wersji 6 i 7.
Jakiś czas temu sam stałem przed podobnym problemem. Ponieważ planowałem wykorzystać Drupala w dwóch projektach postanowiłem, że w pierwszym przedsięwzięciu (większym i bardziej poważnym) oprę się na wydaniu 6. Swoją decyzję podjąłem po niewielkim research'u, bez żadnych wcześniejszych doświadczeń z Drupalem. Mój drugi projekt był mniejszy i mniej rygorystyczny jeśli chodzi o szereg różnych wymagań, dlatego stwierdziłem, że to dobra okazja żeby poznać również wersję 7. Dzisiaj posiadam pewien bagaż doświadczeń, którym w wielkim skrócie pragnę się tutaj podzielić.
Przede wszystkim należy uświadomić sobie fakt, że podstawowa wersja Drupala (tzw. Core) posiada tylko minimalną funkcjonalność, która dla większości projektów jest niewystarczająca. Dlatego porównując poszczególne wersje należy po pierwsze zwrócić uwagę na liczbę dodatkowych modułów. I tutaj zdecydowanie wygrywa wydanie 6: prawie 6,5 tysiąca modułów. W drugiej kolejności jest wersja 7: przeszło 3,5 tysiąca modułów. Trzeba tu od razu wyjaśnić, że niektóre dodatkowe moduły z wersji 6 stały się integralną częścią wersji 7 (jak można przeczytać w Internecie chodzi o ponad 50 modułów, np. CCK, Views, FileField) przez co jest ona bogatsza w wersji podstawowej. Kilka tysięcy użytecznych modułów pozostaje jednak bez wsparcia.
Wielu twórców stron internetowych nie chce samodzielnie tworzyć własnej grafiki i korzysta z gotowych szablonów. W tej konkurencji także wygrywa wersja 6 Drupala. Do wersji 7 trudno znaleźć cokolwiek ładnego. Pewnym usprawiedliwieniem jest to, że istnieje kilka szablonów bazowych, np.
Zen, czy
Omega, które pozwalają w stosunkowo łatwy sposób dostosować praktycznie dowolny szablon html+css.
Trzeba jednak przyznać, że praca z wersją 7 jest przyjemniejsza. Usprawniono wiele rzeczy, m.in. instalacja i aktualizacja modułów odbywa się w pełni na poziomie przeglądarki. Nie trzeba już ręcznie kopiować plików na poziomie serwera. To samo dotyczy zmiany języka i plików tłumaczeń. Ponadto interfejs administratora jest nowocześniejszy i wygodniejszy.
Twórcy 7 wersji chwalą się, że jest ona stabilniejsza, a moduły są bardziej dojrzałe. Podejrzewam, że może to być prawda. Rzeczywiście, podczas pracy z wersją 6 napotkałem znacznie więcej różnych problemów. Wydaje mi się, że wraz z rosnącą liczbą zainstalowanych dodatkowych modułów błędów przybywało. Nie były to oczywiście błędy, które zatrzymywały działanie całego portalu. Polegały one np. na tym, że nie działała jakaś konkretna funkcjonalność mimo zainstalowanego modułu. W 7 wersji zainstalowałem dużo mniej dodatkowych modułów, stąd może mniejsza liczba zaobserwowanych problemów.
Przed wyborem wersji Drupala należy więc przede wszystkim zastanowić się nad zakresem funkcjonalności na naszym portalu. Następnie poszukać modułów, które zrealizują postawione wymagania. Jeśli do końca nie wiemy jakich modułów potrzebujemy lub prognozujemy, że portal będzie się w przyszłości ciągle dynamicznie rozwijał wówczas lepszym wyborem będzie wersja 6. Jeśli zależy nam jednak na stabilności, nowoczesności lub łatwości obsługi, a możemy zrezygnować z niektórych funkcjonalności to polecam wersję 7.